معاون هماهنگی امورعمرانی
سید کمال الدین میرجعفریان
 

    .
۱۴۰۰/۰۱/۱۸

احیای کارخانه خانه‌سازی مشهد ظرفیتی بزرگ برای خراسان رضوی ایجاد می‌کند

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: یک کارخانه خانه‌سازی تعطیل در حوالی مشهد وجود دارد که احیای آن می‌تواند ظرفیت بزرگی برای استان در تسریع اجرای طرحهای ساختمانی، توسعه اقتصاد عمرانی و اشتغالزایی به وجود آورد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: یک کارخانه خانه‌سازی تعطیل در حوالی مشهد وجود دارد که احیای آن می‌تواند ظرفیت بزرگی برای استان در تسریع اجرای طرحهای ساختمانی، توسعه اقتصاد عمرانی و اشتغالزایی به وجود آورد.

سید کمال الدین میرجعفریان سه شنبه شب در نشست شورای فنی استانداری افزود: کارخانه خانه سازی مشهد از واحدهای منحصر به فرد در ایران است که می تواند هزینه های ساخت و ساز را کاهش و سرعت و کیفیت ساخت و ساز را افزایش دهد.
وی اضافه کرد: هم اینک شمار زیادی از طرحهای ساختمانی در مشهد و روستاهای اطراف آن در حال اجراست که استفاده از قطعات پیش ساخته کارخانه خانه سازی می‌تواند سرعت اجرای طرح را تا ۱۰ برابر افزایش دهد و تاثیر زیادی در متحول ساختن اقتصاد و اشتغال دارد.
وی اظهار داشت: فعال شدن کارخانه خانه سازی مشهد، این شهر را به یک تولید کننده قطعات بتنی پیش ساخته برای کل کشور تبدیل می کند و با استفاده از آن می توان قطعات متنوع ساختمانی برای مبلمان شهری، تجهیزات ایمنی راهها از جمله نیوجرسی و باکسهای بتنی قطعات پل سازی را تولید کرد و در محورهای ارتباطی مورد استفاده قرار داد.
معاون استاندار خراسان رضوی گفت: وجود کارخانه خانه سازی در مشهد فرصتی برای مدیران دستگاههای اجرایی به ویژه شهرداری و اداره راهداری است و راه اندازی این کارخانه توسط سازمان ملی مسکن می تواند بیش از صدها نفر را مشغول به کار کند و با ارایه قطعات پیش ساخته به اجرای طرحهای عمرانی در استان سرعت دهد.
به گزارش ایرنا،کارخانه خانه سازی مشهد متعلق به وزارت راه و شهرسازی است که ۸۲ هکتار وسعت دارد و مدتی است که تولید در آن متوقف شده است.
لزوم پیشگیری از خطرات ناشی از تندبادها
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی با تاکید بر اتخاذ تمهیدات پیشگیرانه برای کاهش خسارت تندبادها گفت: همواره شاهد تندبادهایی در فصول مختلف سال هستیم که باید برای پیشگیری از خسارتهای مالی و جانی آنها در شهرها بر ابنیه و ساختمانها، نظارتهای لازم از سوی دستگاههای اجرایی مختلف انجام گیرد.
میرجعفریان افزود: طبق ضوابط ابلاغی سازمان برنامه و بودجه کشور، وظایف، مسوولیتها و رسیدگی به تخلفات عوامل نظام فنی و اجرایی (پیمانکار، کارفرما و مشاور) تعریف و شناخته شده است.
وی اضافه کرد: در پروژه های ساختمانی در حال اجرا هریک از مسوولان می بایست به دقت اقدامات و کنترلهای لازم و به موقع را به عمل آورند تا از بروز حوادث احتمالی جلوگیری شود و در پروژه های در حال بهره برداری نیز طبق مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان مسوول نگهداری و بازرسی ساختمان باید به وظایف خود عمل کند.
معاون استاندار خراسان رضوی گفت: در هنگام وزش تندباد در حین بهره برداری از ساختمان برای جلوگیری از سقوط عناصری از جمله گلدان و مخازن آب و سایر وسایل و تاسیسات باید مهاربندی لازم وکافی اجرا شود.
میرجعفریان افزود: این که در مباحث فنی با اعمال جرایم، موضوع را خاتمه دهند مشکل زیادی را حل نمی کند و این گونه مشکلات باید جمع بندی و طی مکاتبه با دستگاه قضایی برای حل آن پیگیری لازم انجام گیرد.
وی اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی ساختمان موظف است در هفته جاری بازدیدی از سطح شهر داشته باشد و همه سازه هایی که ساختار مناسبی ندارند را شناسایی و به مسوولین مربوطه توصیه و تذکرات لازم داده شود تا شاهد بروز حوادث در هنگام بروز تندبادها در سطح شهر مشهد نباشیم.
سهم بالای نصب حفاظهای اشتباه در سوانح جاده‌ای
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی در خصوص بررسی مشکلات اجرای حفاظ‌های ایمنی راه‌ها و ارایه راهکارهای اجرایی در این نشست گفت: صدها نفر از هموطنان جان خود را در جاده های ایران از دست داده اند که آمارها از تاثیر ۴۲ درصدی واژگونی خودروها در سوانح منجر به مرگ حکایت دارد.
میرجعفریان افزود: آنچه از تحلیلهای تصادف جاده ای مشخص است علاوه بر سهم زیاد خطای انسانی و نواقص فنی خودروها، وجود نواقص ایمنی جاده ها از جمله اختلاف ارتفاع بین سطح جاده و بستر اطراف جاده یا اصطلاحا وجود "شیب نامناسب شیروانی" در جاده های کشور و نامناسب بودن شرایط فنی ایمنی گاردریلها از جمله مهمترین دلیل وقوع این تعداد حوادث است.
وی اضافه کرد: تحلیلهای به عمل آمده از آمار تصادفات نشان می دهد که ۱.۷ درصد از تعداد کل تصادفات مربوط به گاردریل است که منجر به بروز ۳۵ هزار صدمه و بیش از هزار مرگ و میر شده است.
وی افزود: عدم شناخت کافی از کارایی و کاربرد انواع خاص حفاظها سبب شده تا با به کارگیری یک حفاظ نامناسب در برخی موارد حتی شدت جراحات وارده بر موتورسواران یا خودروسواران به شدت افزایش یابد لذا شناخت نوع و کاربرد و میزان مقاومت حفاظ در حین انتخاب آن از اهمیت بالایی برخوردار است.
معاون استاندار خراسان رضوی گفت: در استفاده از حفاظهای ایمنی جاده، سازه حفاظ و نحوه نصب آن بسیار اهمیت دارد و استفاده از سازه باید متناسب با شرایط اقلیمی و بومی منطقه باشد.
میرجعفریان افزود: میزان دخالت گاردریل‌ها یا حفاظها در بروز تصادفات برون شهری بالاست لذا شکل مهندسی و نحوه نصب حفاظ اهمیت به سزایی دارد و باید زاویه دقیق ابتدا و انتهای گاردیل با جاده رعایت و انتهای آن در زمین فرو رود همچنین حفاظهای ایمنی در داخل شهر نیز باید بر مبنای رفتار ترافیکی شهر و استفاده کنندگان از معابر طراحی و نصب شود.
وی اضافه کرد:  علایم راهنمایی و رانندگی  در جاده ها می بایست براساس استانداردها نصب گردد و از کم یا زیاد نصب کردن آنها اجتناب شود بنابراین نیاز است ممیزی علائم در مسیرها توسط دستگاههای اجرائی مربوطه انجام گیرد.
معاون استاندار خراسان رضوی گفت: نصب حفاظ در اطراف کل جاده نیز لازم نیست، باید جانمایی و نصب حفاظ ها براساس استاندارد بوده و سوانح رانندگی را به حداقل برساند و در صورتی که حفاظ ها از جنس نرمی ساخته و ارتجاعی شود، شدت ضربه را می گیرد.
میرجعفریان افزود: کمیته نظارت و ارزیابی طرحهای عمرانی از هفته آینده نظارت جدی بر کیفیت و کمیت طرحها در شهرستانها را آغاز خواهد کرد و نتایج را ضمن اعلام  به دستگاههای متولی در جلسه آینده شورای فنی گزارش خواهد داد.


منبع : زیرپرتال معاونت عمرانی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۸


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان